Przekazujemy Państwu ujednolicony tekst ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, zawierający najnowsze propozycje zmian tej ustawy. Mimo, że termin na implementację Dyrektywy NIS 2 minął już pół roku temu, prace legislacyjne utknęły na poziomie Rady Ministrów. Zapewne wpływ na to ma trwająca kampania wyborcza na urząd Prezydenta RP. Jak zwykle doraźnie cele polityczne biorą górę nad bieżącymi potrzebami. W codziennych doniesieniach informacyjnych, incydenty związane z naruszeniem cyberbezpieczeństwa pojawiają się coraz częściej i dotykają coraz większej ilości podmiotów bez względu na ich wielkość. Skutki tych zdarzeń są odczuwalne dla stale zwiększającego się kręgu osób. Postępująca cyfryzacja naszego życia – symbol naszych czasów, generuje jednocześnie powstawanie nowych obszarów podatności na cyfrowe zagrożenia. Polecamy Państwu lekturę projektu nowelizowanej ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, jako wstęp do analizy jakie wymagania i obowiązki zostaną nałożone na
podmioty objęte zakresem jej regulacji, a szacuje się że w skali kraju będzie ich od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy. Dyrektywa NIS 2, którą implementuje do naszego porządku prawnego nowelizowana ustawa o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, jest odpowiedzią Unii Europejskiej na rosnące zagrożenia wobec podstawowych obszarów naszego społeczeństwa takich jak nasze życie i zdrowie, dostęp do żywności, wody pitnej, gospodarkę odpadami, żywność, dostęp do informacji. Regulacje te choć oczywiście niedoskonałe, są konieczne i celowe, a ich prawidłowe wdrożenie powinno zwiększyć nasze wspólne bezpieczeństwo. W kolejnych publikacjach na ten temat, będziemy starać się przybliżyć Państwu poszczególne kwestie związane z nadchodzącymi zamianami regulacji prawnych oraz filozofii działań prewencyjnych do jakie zmuszeni jesteśmy wdrażać w celu zapewnienia niezbędnego poziomu bezpieczeństwa. Jeszcze raz zachęcam do lektury projektu ustawy o Krajowym Systemie Bezpieczeństwa oraz do kontaktu odnośnie wątpliwości jakie z pewnością ona wywoła.
Udostępniony Państwo projekt ustawy nie jest oczywiście wersją ostateczną, a jedynie kompilacją dotychczas udostępnionych propozycji jej zmian. Nie jest to źródło prawa, a ostateczne brzmienie ustawy będzie zawierało kolejne zmiany. Jeśli jednak dostrzeżecie Państwo jakiekolwiek błędy w treści przekazanego dokumentu uprzejmie prosimy o przesłanie ich do nas w celu weryfikacji.